Czy twoje złe nawyki związane z jazdą powodują niepotrzebne obciążenie samochodu?
Zebraliśmy listę 10 rzeczy, które mogą uszkodzić Twój pojazd - a Ty możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że to robisz.
10. Ściąganie hamulców w dół zjazdu
Ciągnienie hamulców to kiepska praktyka, która prawdopodobnie przyczyni się do zwiększonego zużycia klocków i tarcz hamulcowych. Doprowadzi to do konieczności częstszej ich wymiany, co spowoduje niepotrzebny wzrost kosztów jazdy. Podczas jazdy w dół zjazdu najlepiej jest włączyć niski bieg, lekko zahamować, a następnie zwolnić pedał, aby hamulce ostygły. W razie potrzeby uruchom hamulce, a następnie powtarzaj je aż do momentu dotarcia do podnóża wzniesienia.
9. Oparcie dłoni na drążku zębatym
Twój instruktor jazdy prawdopodobnie kazał ci trzymać obie ręce na kierownicy przez cały czas, ale wielu z nas nabiera złych nawyków, gdy tylko tablice "L" zostaną wysłane do kosza. Jednym z nich może być opieranie ręki na drążku zębatym. Ale czy wiesz, że to może być złe dla skrzyni biegów?
Przekładnia jest połączona z widelcem selekcyjnym, który jest przeznaczony do nawiązania kontaktu z obracającym się kołnierzem na krótki czas. Oparcie dłoni na drążku zębatym grozi uciskiem na widelec wybieraka, powodując jego przedwczesne zużycie. Niektóre podręczniki użytkownika szczególnie odradzają oparcie dłoni na zębatce, warto sprawdzić, czy tak jest.
8. Podkładanie gazu na wysokim biegu
Wiele nowoczesnych samochodów jest wyposażonych w lampkę kontrolną zmiany biegów, która informuje o tym, kiedy należy zmienić bieg na wyższy lub niższy. Zazwyczaj są one nastawione na oszczędność, więc częściej będziesz pracować na krótkich zmianach, aby zmaksymalizować wydajność. Należy jednak zwracać uwagę na ikonę zmiany biegów lub być przygotowanym na zmianę biegów w dół w razie potrzeby. Przyspieszanie przy niskich obrotach lub na zbyt wysokim biegu oznacza, że silnik pracuje ciężej, co niepotrzebnie obciąża go. Zmień w dół i pozwól, aby obroty wzrosły przed zmianą w górę. Jest to szczególnie ważne przy przenoszeniu dużych ciężarów lub podczas wspinaczki na wzgórza.
7. Przeciążenie twojego pojazdu
Nowoczesne samochody są zaprojektowane do przenoszenia dużych obciążeń, ale nie oznacza to, że nie mogą być przeciążone. Instrukcja obsługi często podaje maksymalną wagę ładunku w samochodzie, co daje wskazanie, ile bagażu należy przewozić łącznie - ćwiczenie często wystawiane na próbę podczas przeprowadzki lub wyjazdu na długie wakacje. Im większa waga, tym więcej wysiłku wkładasz w hamulce, zawieszenie i układ napędowy.
Warto również zauważyć, że pozostawienie w bagażniku samochodu niepotrzebnych przedmiotów - takich jak kije golfowe czy sprzęt gimnastyczny - nie zwiększy obciążenia części samochodowych, ale wpłynie na oszczędność paliwa i ewentualnie na poziom emisji spalin. Dlatego też zawsze warto zostawić kije golfowe w domu, gdy nie są potrzebne i starać się podróżować jak najbliżej.
6. Przejście z napędu do tyłu przed zatrzymaniem się
Przełączanie między jazdą tyłem a jazdą w samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów jest naprawdę złe dla przekładni. Automatyczna 'skrzynia biegów' jest przeznaczona do zmiany biegów - pozostawić hamulce do zatrzymania. Zmiana biegów przed zatrzymaniem się spowoduje zużycie opaski przekładni, a nie tarcz i klocków hamulcowych, które są przedmiotami użytkowymi. Wszelkie prace nad automatyczną skrzynią biegów będą pracochłonne, a tym samym kosztowne. To samo można powiedzieć o chrupaniu biegów w samochodzie ręcznym, więc wskazane jest całkowite zatrzymanie się przed włączeniem biegu wstecznego (chociaż większość nowoczesnych samochodów i tak nie pozwoli na zmianę biegu bez zatrzymywania się).
5. Uderzenia w wyboje i skoki prędkości
Raporty wykazały, że jedna trzecia wszystkich uszkodzeń pojazdu jest spowodowana przez wyboje, więc tych dziur w drodze naprawdę najlepiej unikać. Uderzenie może spowodować zapchane koła, grudki w oponie i popękane stopy, a także zakłócić śledzenie i wyważanie kół. Co prawda niektóre wyboje są trudne do zauważenia - zwłaszcza na mokro i w nocy - ale w miarę możliwości należy ich unikać. Podobnie, przejechanie przez próg prędkości bez zwalniania może spowodować uszkodzenie przedniej i tylnej części samochodu, spodu i potencjalnie układu wydechowego.
4. Zaniedbywanie świateł ostrzegawczych
Nowoczesne tablice rozdzielcze posiadają więcej świateł niż Blackpool na Boże Narodzenie. Niektóre z nich, takie jak "płyn do spryskiwaczy" lub "żarówka zniknęła", można ignorować, dopóki nie będzie szansy na zatrzymanie się.
Ale inni muszą być zbadani przy najbliższej okazji. Warto sprawdzić instrukcję obsługi swojego właściciela, aby dowiedzieć się, co oznaczają światła ostrzegawcze na desce rozdzielczej i zapoznać się z najpoważniejszymi, aby wiedzieć, które z nich należy zjechać na pobocze i zająć się nimi natychmiast podczas jazdy. Jeśli na desce rozdzielczej pojawią się następujące ostrzeżenia, radzimy zatrzymać się i zwrócić o pomoc do dostawcy usług serwisowych lub renomowanego lokalnego warsztatu:
- Silnik/ECU
- Układ hamulcowy
- Awaria wspomagania kierownicy
- Poduszka powietrzna
- Ciśnienie oleju
- System chłodzenia
3. Ogrzewanie silnika, gdy jest zimno
Niektórzy ludzie mogą ci powiedzieć, że regularne krótkie podróże są okropne dla twojego samochodu, ponieważ olej silnikowy nigdy nie nagrzewa się do końca. W rzeczywistości wszystkie pojazdy startują z zimna, więc najważniejsze jest, aby uniknąć cofania się silnika do momentu jego rozgrzania. Daje to olejowi czas na ogrzanie i cyrkulację wokół silnika, co pozwala uniknąć potencjalnych uszkodzeń i nadmiernego zużycia.
2. Jazda na sprzęgle
Jazda na sprzęgle jest złym pomysłem, zwłaszcza, że jest ono uważane za element "zużywający się", a zatem nie jest objęte gwarancją. Jazda na sprzęgle zdarza się zazwyczaj wtedy, gdy kierowca nie zdejmie nogi z pedału po zmianie biegu lub przy próbie startu w górę. Złe sterowanie sprzęgłem spowoduje nadmierne zużycie, skracając żywotność płyty. Upewnij się, że Twoja stopa opuściła pedał sprzęgła - używając podnóżka poza sprzęgłem, jeśli jest zamontowany. Przy ruszaniu w górę zostaw samochód w pozycji neutralnej z włączonym hamulcem ręcznym, aż będziesz gotowy do ruchu.
1. Późne hamowanie
Może się zdarzyć, że trzeba będzie wykonać zatrzymanie awaryjne, w którym to przypadku konieczne jest nagłe hamowanie. Jednak konsekwentne opóźnione hamowanie powoduje większe obciążenie układu hamulcowego, szybsze zużycie klocków i tarcz, a także większe koszty paliwa. Ogólnie rzecz biorąc, powolne i przemyślane podejście do jazdy, przewidywanie drogi przed siebie, jest lepsze dla Twojego samochodu i środowiska.