Zestaw narzędzi stanowi tak fundamentalną część pracy technika, że jego wartość jest czasem niedoceniana. Dostęp do odpowiednich narzędzi pozwala na bezpieczne i profesjonalne wykonanie pracy. Większość techników zajmujących się konserwacją będzie mieć kontakt z obwodami pod napięciem podczas pracy, co oznacza ryzyko porażenia prądem, jeśli nie zostaną użyte odpowiednie narzędzia.
Co to są izolowane narzędzia?
Niestety większość standardowych narzędzi ręcznych nie zapewni żadnej ochrony przed porażeniem elektrycznym, chyba że będzie izolowana. Samo owinięcie własnych narzędzi taśmą elektryczną lub użycie narzędzi z plastikowym uchwytem nie zapewni ci spokoju ani bezpieczeństwa, jakie zapewnią odpowiednio narzędzia izolowane.
Narzędzia izolowane są zaprojektowane w celu ochrony przed obrażeniami w przypadku kontaktu ze źródłem zasilania. Każde narzędzie izolowane musi być oznaczone rokiem, w którym zostało ono zaizolowane, oraz oficjalnym symbolem znamionowym 1000 woltów, co zapewnia ochronę podczas użytkowania pod napięciem do 1000 VAC lub 1500 VDC. Istnieją surowe międzynarodowe standardy dotyczące izolowanych narzędzi, a wyświetlany symbol będzie w dużej mierze zależał od miejsca ich produkcji. W Ameryce Północnej standard ASTM F1505 jest popularny i można go rozpoznać po symbolu podwójnego trójkąta wygrawerowanym na każdym narzędziu.
W Europie i Azji certyfikacja VDE jest bardziej powszechny, a każde izolowane narzędzie będzie opatrzone logo VDE. Niemal każde narzędzie ręczne może być izolowane, ale najczęściej spotykane typy narzędzi izolowanych to; szczypce, wkrętaki, nasadki, grzechotki, klucze i przecinaki do kabli.
Szukasz narzędzi izolowanych? Sprawdź ofertę sklepu dynamometryczne.pl >>
Dlaczego powinienem używać izolowanych narzędzi?
Narzędzia izolowane są ważne podczas wykonywania wszelkich prac, które należy wykonać w obwodzie pod napięciem. Narzędzia izolacyjne zapewniają znaczną ochronę w sytuacjach, w których odłączenie obwodu nie zawsze może być możliwe, na przykład podczas pracy na linii kolejowej, która musi pozostać aktywna. Są również bardzo przydatne w nieoczekiwanych sytuacjach, gdy możesz nie być świadomy, że pracujesz w obwodzie pod napięciem. Bez izolowanych narzędzi możesz ryzykować poważne obrażenia, odpowiedzialność, a nawet śmierć. Narzędzie z izolowanymi uchwytami jest przeznaczone do pracy w instalacjach elektrycznych o napięciu do 1000 V bez redukcji napięcia. Uchwyty szczypiec, nożyc do drutu, szczypiec, wkrętaków, kluczy są pokryte odpornymi na wilgoć materiałami izolacyjnymi. Materiał nie powinien być kruchy (aby nie pękł, gdyby przypadkowo spadł na podłogę). Musi być odporny na korozję przez pot, olej, benzynę, naftę, kwasy. Dlatego to głównie ebonit, tworzywa sztuczne, guma służą do izolowania uchwytów instrumentów. Powłoka powinna przylegać ściśle do metalowej części uchwytu ręcznego. W przypadku długich narzędzi (wkrętaków, kluczy) powłoka pokrywa długość większą niż długość uchwytu, pozostawiając tylko koniec z otwartą częścią roboczą.
W przypadku narzędzi z krótkimi uchwytami (szczypcami) powłoka izolacyjna kładzie nacisk, który ogranicza uchwyt do części, w której znajduje się izolacja. Długość izolowanego uchwytu narzędzia musi wynosić co najmniej 10 centymetrów.