Serwisowanie samochodu to trudne zadanie. Jest bezpośrednio związane z naszym bezpieczeństwem na drogach, dlatego wymaga profesjonalnego podejścia. Wymaga wiedzy i profesjonalizmu mechaników, a także narzędzi niezbędnych do wykonania serii napraw, które przywrócą pojazd do stanu pierwotnego.
Wiele warsztatów zajmujących się serwisowaniem samochodów specjalizuje się w określonych czynnościach lub naprawach w konkretnych modelach. Dlaczego nie mogą zajmować się wszystkim? Nowoczesne samochody mają bardzo dużo podzespołów. To sprawia, że trudno jest znaleźć odpowiednie narzędzia warsztatowe, nawet te drogie. Są jednak pewne elementy, które można znaleźć w niemal wszystkich tego typu zakładach.
Ten artykuł może być przydatny, jeśli szukasz otwarcia takich serwisów. W tym artykule pokażemy Ci najczęściej używane narzędzia warsztatowe, które powinien posiadać każdy warsztat, niezależnie od specjalizacji. Pamiętaj, aby przed dokonaniem zakupu zaplanować swoją przestrzeń. Ważną rolę odgrywają tu meble. Powinny one być w stanie pomieścić wszystkie Twoje przedmioty. Ergonomia może ułatwić pracę i poprawić wydajność. Warto zainwestować w szafki narzędziowe, szafki, tablice i stoły.
1. Podnośnik lub najazdy
Jeśli Twój warsztat ma tylko jeden kanał, a potrzebujesz więcej stanowisk, niezbędny będzie podnośnik dwukolumnowy. Profesjonalne i najbardziej zaawansowane konstrukcje można kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Odpowiedni model o udźwigu 4 ton kupisz już za kilka tysięcy złotych. To powinno w zupełności wystarczyć.
Do prostych prac nadają się kompaktowe podnośniki hydrauliczne. Można je wykorzystać do podnoszenia samochodów osobowych. Przed zakupem zwróć uwagę na powierzchnię, która będzie stykała się z podwoziem. Im szersza powierzchnia, tym lepiej i mniej prawdopodobne, że spowoduje wgniecenia. Polecamy te punktowe (zwane też żabkami), ponieważ są łatwe w użyciu.
Alternatywą są proste podnośniki, które można wykorzystać do ukończenia najazdów. Podnośniki te nie są tak wygodne ze względu na ograniczenia wysokości, ale pozwalają na sprawdzenie elementów podwozia, co czasami może być kluczowe. Ich niewątpliwą zaletą jest niski koszt zakupu, który nie powinien przekroczyć kilkuset złotych.
2. Imadła
Imadło jest niezbędne w każdym warsztacie, niezależnie od jego wielkości. To proste urządzenie pozwala na przytrzymanie i ustabilizowanie obrabianych przedmiotów. Wykonane jest z żeliwa i jest niezwykle trwałe. Zbudowane jest z dwóch szczęk, regulowanego zacisku śrubowego, obrotnicy i korpusu. Używany jest przede wszystkim do obróbki różnych materiałów, ale może być również wykorzystywany do prostowania, zginania lub odkręcania części. Wiele warsztatów posiada kilka takich narzędzi.
3. Klucze
Wiertła są podstawą mechaniki samochodowej. Zobaczymy następujące podstawowe rodzaje: klucze nasadowe, nastawne i płasko-oczkowe, a także imbusowe, imbusowe i do kół. Ich użyteczność jest niezaprzeczalna. Można je wykorzystać w wielu dziedzinach, nie tylko w mechanice samochodowej. Klucze te są bardzo ważne w przypadku konkretnych części. W tej kategorii znajdują się między innymi klucze do montażu świec zapłonowych (o bardzo podstawowej budowie), a także filtra oleju. Te ostatnie możemy podzielić na klucze nasadowe, szczypcowe (łańcuchowe), łańcuchowe i zaciskowe. Każdy rodzaj warto mieć w swoim zapasie, aby nie dać się zaskoczyć podczas wykonywania prostej czynności.
4 Ściągacze
Ściągacze są niezbędne w wielu czynnościach serwisowych. Są one przydatne przy naprawach wielu systemów. Na rynku istnieje wiele rodzajów ściągaczy.
- - do łożysk;
- - do piast;
- - do sprężyn;
- - do sworzni;
- - do tapicerki.
Można je wykorzystać do wielu różnych celów, od podwozia po estetykę. Narzędzia te pozwolą Ci zrobić wszystko w jednym miejscu, co jest przekonującym argumentem dla wielu klientów.
5. Dla układu hamulcowego
Musimy pamiętać, że wielu kierowców odwiedza warsztaty nie tylko z powodu usterek. Często chodzi o konserwację. Układ hamulcowy to najczęstsza usługa. Istnieje wiele akcesoriów, które są niezbędne do ich obsługi. Możemy wyróżnić zestawy do następujących elementów:
- - Odpowietrzanie hamulców - Pozwala na szybkie i sprawne spuszczenie płynu lub jego pełną wymianę pod ciśnieniem.
- - Wyciskanie tłoczka: Pozwala to na prawidłowe osadzenie tłoczka w tłoczku zacisku hamulcowego, co zapobiega zakleszczeniu lub zatarciu.
- - Zarabianie przewodów- Umożliwia zakładanie końcówek, ręczne rozciąganie i rozszerzanie miedzianych rur i węży.
6. Wyciągarka
Naprawa zespołów napędowych jest powszechną usługą oferowaną przez każdy warsztat. Niektóre przypadki mogą wymagać demontażu silnika. Jest to skomplikowane zadanie, które wymaga specjalistycznych narzędzi. Jednym z najważniejszych jest wyciągarka. Na rynku dostępne są dwa rodzaje wyciągarek: linowe i łańcuchowe. Istnieje wiele opinii na ich temat, dlatego trudno jest nam polecić jedną z nich. Ważnym czynnikiem jest udźwig i na tej podstawie zalecamy dobór sprzętu.
7. Blokada rozrządu
Konieczna jest wymiana takiego elementu, jak blokada rozrządu. Może to spowodować poważne uszkodzenia, a w skrajnych przypadkach nawet konieczność wymiany silnika. Klienci powinni być świadomi istnienia tego układu. Jego wymiana wymaga precyzji i umiejętności. Przydatnym narzędziem w tej sytuacji jest blokada rozrządu. Na rynku dostępne są zarówno zestawy uniwersalne, jak i blokady rozrządu dedykowane konkretnym modelom/markom. Blokują one wałek rozrządu, który zazwyczaj znajduje się po stronie pompy wtryskowej. Pozwala to na prawidłowe ustawienie kół zębatych.
8. Smarownice i oliwiarki
Każdy samochód posiada układy i elementy, które do prawidłowego funkcjonowania wymagają środka smarnego. O prawidłowe rozprowadzenie smaru dba smarownica. Na rynku jest wiele kompaktowych urządzeń o pojemnościach nie przekraczających 0,5 litra, ale można też znaleźć zbiorniki 3-litrowe. Nasze potrzeby będą dyktowały, jakie urządzenie wybierzemy. Alternatywą dla smarownic są olejarki. Często są mniejsze i bardziej przystępne cenowo. Przydają się do rozprowadzania substancji na sworzniach i wałkach, przegubach, łożyskach itd.
9. Praski do rur
Profesjonalne warsztaty dysponują narzędziami, które pozwalają na zmianę kształtu poszczególnych elementów. Najczęściej ma to miejsce w przypadku rur i węży. Do ich regulacji i powiększania potrzebne są tak zwane prasy. Ponieważ są one proste w obsłudze i tanie, mechanicy preferują prasy ręczne. Za ich pomocą można poszerzać rury i tworzyć stożkowe kołnierze pod kątem 90 stopni.
10. Dodatkowe oświetlenie
Profesjonalne oświetlenie jest niezbędne w każdym zakładzie o takim charakterze. Najlepsze oświetlenie nie sprawdzi się, jeśli trzeba zobaczyć szczegóły pod maską. Warto zainwestować w kompaktową lampę, która posiada zarówno haczyk do powieszenia, jak i stojak, dzięki któremu nie trzeba jej trzymać. Jeśli powyższy sprzęt nie jest wystarczający, alternatywą może być latarka czołowa, która oświetli element znajdujący się w zasięgu naszego wzroku.