Wraz ze wzrostem świadomości dbania o zdrowie psychiczne, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z psychoterapii. Jak wygląda taka forma pomocy i kto jej potrzebuje? Dowiesz się z naszego artykułu
Co to jest psychoterapia?
Psychoterapia jest rodzajem terapii, która skupia się na procesach psychicznych, prowadzących do konkretnych objawów fizycznych, emocjonalnych i psychologicznych. Sesje mogą mieć charakter terapii jeden na jeden, grupowej lub terapii par i przebiegać według określonego procesu. Niektórzy terapeuci wykorzystują rózne metody np. muzykę (muzykoterapia), aby pomóc klientom w radzeniu sobie z trudnymi uczuciami i myślami. Czasem też potrzeba więcej czasu, aby określić jaki konkretny rodzaj terapii byłby dla pacjeenta najbardziej korzystny.
Więcej na temat psychoterapii przeczytasz tutaj: Jak działa psychoterapia?
Jak pomaga psychoterapia?
Celem psychoterapii jest pomoc ludziom w pokonaniu konkretnego problemu poprzez dostarczenie im narzędzi niezbędnych do radzenia sobie różnymi myślami. Psychoterapia może być dobrym rozwiązaniem, jeśli szukasz alternatywy dla leków lub chcesz lepiej zrozumieć własne emocje. Jeśli rozważasz poddanie się terapii, powinieneś najpierw porozmawiać ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu i znaleźć terapeutę, któremu możesz zaufać. Inne źródła to serwisy polecające, internetowe katalogi terapeutów oraz rekomendacje od znajomych.
Plan leczenia pomoże klientowi przezwyciężyć negatywne aspekty jego zachowania poprzez zmianę niedostosowanych funkcji. Pozytywne wzmocnienie polega na dostarczeniu namacalnych nagród i uwagi społecznej. Kiedy osoba otrzymuje pozytywne wzmocnienie, jest bardziej skłonna do angażowania się w bardziej optymistyczne zachowania. W niektórych przypadkach pozytywne wzmocnienie może wystarczyć do zwiększenia poziomu szczęścia.
Dla kogo jest psychoterapia?
Chociaż psychoterapia jest najpopularniejszą formą terapii, niektórzy ludzie mogą być sceptyczni co do jej skuteczności. Jest ona zazwyczaj stosowana w połączeniu z lekami w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego. Sesje psychoterapii indywidualnej i grupowej obejmują klienta i terapeutę, a ich celem jest pomoc osobie w zmianie jej kłopotliwych myśli i zachowań. Sesje psychoterapii są zazwyczaj krótsze niż rok, a pacjenci zgłaszają pozytywne wyniki po ich zakończeniu. Należy pamiętać, że ten rodzaj terapii nie jest odpowiedni dla wszystkich.
Nie musisz jednak zmagać się z zaburzeniami, aby skorzystać z psychoterapii. Często ludzie korzystają z pomocy w ramach samorozwoju lub "przerobienia" pewnych wydarzeń ze swojego życia.
Przy wyborze terapeuty do psychoterapii, ważne jest, aby pamiętać, że istnieje kilka rodzajów terapeutów. Licencjonowani doradcy zawodowi, psychologowie, terapeuci małżeńscy i rodzinni oraz pielęgniarki psychiatryczne to niektóre z powszechnych typów psychoterapeutów. Przed wyborem terapeuty, ważne jest, aby rozważyć, czy czujesz się z komfortowo omawiając wrażliwe kwestie osobiste z nim/nią. Ponadto należy sprawdzić pochodzenie terapeuty przed umówieniem się na pierwsze spotkanie. Psychoterapeuci są zazwyczaj wyszkolonymi profesjonalistami z tytułem doktora lub magistra.
Terapia to proces, często pracochłonny, jednak zdrowie psychiczne oraz emocje są bardzo ważne, więc warto poczekać na efekty!