Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej ludzi rozumie, że aktywność fizyczna jest kluczem do zachowania zdrowego trybu życia. większość z nas chce po prostu od czasu do czasu iść na siłownię lub inne zajęcia. Niektórzy jednak decydują się związać z sektorem fitness przyszłość zawodową i zapisują się na kurs instruktora fitness. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na zapisy?
Co powinien obejmować kurs?
Bardzo wiele zależy od szkoleniowców. Im więcej ktoś zebrał doświadczenia, tym większa szansa, że przekaże nam to, co najistotniejsze. Każdy kurs instruktora fitness (lub trenera personalnego) powinien objąć podstawy anatomii i odżywiania. Powinniśmy nauczyć się, jak ułożyć dietę zarówno osoby zdrowej, jak i chorej na cukrzycę czy z nadwagą.
Trening personalny to także (a może przede wszystkim) praca nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń. Musimy być pewni, że po kursie będziemy w stanie zaprogramować trening ukierunkowany na wybrany cel – bez względu na to, czy będzie to budowa masy mięśniowej, redukcja czy też poprawa wydolności. Musimy umieć pokazać naszym podopiecznym co i jak mają realizować, aby osiągnąć wymarzony rezultat.
Praca z ludźmi to także motywacja. Musimy mieć świadomość, że nie każdy, kto do nas przyjdzie ma wolę ze stali i ambicje olimpijczyka. Prawidłowe podejście do ludzi wymaga znajomości podstaw psychologii i motywacji. Większości ludzi trudno jest utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe, a także realizować rygorystyczny plan treningowy. Na kursie nauczymy się, jak rozmawiać z klientem, jak rozpoznać jego potrzeby oraz pomóc osiągnąć kolejne zamierzenia.
Musimy zdecydować, czy zależy nam bardziej na indywidualnych treningach personalnych, czy też celujemy w prowadzenie zajęć grupowych, bardziej charakterystycznych dla instruktora fitness. W tym drugim przypadku przydatny będzie także blok poświęcony choreografii i wykorzystaniu muzyki w treningu.
Gdzie mogę podjąć pracę i czy to się opłaca?
Instruktorzy fitness i trenerzy personalni są mile widziani na wszystkich siłowniach i w klubach fitness. Na ogół zatrudnienie następuje w oparciu o umowę zlecenie z bardzo elastycznym grafikiem zajęć i niekoniecznie w pełnym wymiarze czasu pracy. Często do wyboru mamy albo posadę trenera albo instruktora zajęć grupowych.
Pytanie, ile możemy zarobić jako instruktor fitness? Tak naprawdę, to zależy od naszych kwalifikacji. Jeżeli zaczynamy tylko z podstawowym kursem trenerskim to możemy liczyć na godzinowe wynagrodzenia na poziomie wynagrodzenia minimalnego. Możemy próbować się specjalizować. Dobrym rozwiązaniem są szkolenia z kettlebells, taśm TRX. Możemy tez ukierunkować nasz rozwój tylko na klientów będących przedstawicielami określonych dyscyplin sportowych, jak sportowcy sztuk walki czy piłkarze. Wtedy z pewnością zarobimy więcej, o ile znajdziemy niszę na rynku, która odpowiada naszym kwalifikacjom. Najwięcej oczywiście zarobimy na treningach personalnych.
Jedno jest pewne, zawód instruktora fitness czy trenera personalnego jeszcze przez długi czas nie będzie tracił na aktualności. Jeżeli zainwestujemy w nasze szkolenia wystarczająco dużo czasu i pieniędzy, nie powinniśmy narzekać na brak klientów. Dowiedz się więcej o kursie na stronie https://szkolenia-gw.pl/oferta/kurs_instruktora_fitness.