loader

Pomoc psychologa w terapii uzależnień. Dlaczego jest tak ważna?

Każde uzależnienie opiera się na traumie psychicznej, dlatego najodpowiedniejszą metodą leczenia jest pomoc psychologiczna. Znaczenie tego stwierdzenia każdego dnia potwierdza udana terapia uzależnień prowadzona przez psychologa z alkoholikami, narkomanami, hazardzistami. Sukces zapewnia terapia grupowa oraz indywidualne konsultacje psychologiczne z pacjentami. Przed rozpoczęciem leczenia pojawiają się niepewność odnośnie tego: jak wygląda terapia uzależnień i co daje, czy pozwoli pokonać nałóg?

Celem terapii uzależnień jest:

  • Pomaganie osobie uzależnione w korzystaniu z życia w trzeźwości lub czystości od narkotyków
  • Nauczenie pacjenta, aby ponownie ufał ludziom i sobie
  • Pomaganie w budowaniu relacji z bliskimi
  • Powrócenie kontroli nad przejawem emocji i wiele więcej.

  Oczywiście indywidualna praca z psychologiem przynosi ogromne korzyści, ale terapia uzależnień prowadzona w grupach jest niezbędną siłą uderzeniową programu wychodzenia z uzależnienia. Terapia pod okiem psychologa powoduje, że uzależniony pracuje nad sobą. Co daje terapia uzależnień? Ta metoda nie tylko pomaga spędzić trochę czasu w trzeźwości, ale ma na celu wzbudzenie u pacjenta odrzucenia alkoholu i narkotyków.

Terapia uzależnień - na czym polega?

  Wiele osób uzależnionych oraz ich rodziny zastanawiają się, na czym polega terapia uzależnień. Jest to kompleksowe leczenie mające na celu rozwiązanie typowych problemów. Psycholog razem z pacjentem starają się:

  • Ustalić przyczyny alkoholizmu. Tylko uświadamiając sobie ich źródła, można znaleźć rozwiązanie i zrozumieć, że alkohol nie pomaga sobie z nimi poradzić, a raczej je zaostrza. Może to być utrata pracy, problemy rodzinne lub utrata ukochanej osoby.
  • Rozwijać pewność siebie, zwiększając samoocenę. Alkoholik, narkoman czy hazardzista musi zrozumieć i zaakceptować fakt, to uzależnienie tylko go krzywdzi. Pewność siebie jest tym, czego tak często brakuje osobom cierpiącym na alkoholizm, przyjmującym narkotyki czy grającym nałogowo w kasynach.
  • Naprawić zerwane relacje z rodzicami, małżonkiem, którzy są wyczerpani, dziećmi które boją się rodzica nadużywającego alkoholu i środków odurzających. Wszystko było niszczone przez długi czas i teraz musi zostać odbudowane, pacjent musi nauczyć się ufać i mówić Tylko wsparcie bliskich może sprawić, że przestanie np. pić i zacznie żyć.
  • Znaleźć swoje miejsce w życiu. Uzależnienie nie sprzyja rozwojowi kariery. Samorealizacja u takiej osoby przez długi czas polegała na piciu i ćpaniu. W rezultacie utracono pracę, brakuje środków do życia i pojawiła się świadomość, że nie można zapewnić swojej rodzinie bytu.

  Uczestniczenie w terapii uzależnień pod okiem psychologa pomoże skierować swoje siły w kierunku, w którym można się zrealizować. Praca powinna być interesująca i umożliwiać samorealizację.

Jak wygląda terapia uzależnień?

  Podczas pierwszej komunikacji z osobą uzależnioną psycholog bardzo ostrożnie prowadzi rozmowę, której celem jest przeprowadzenie diagnozy psychologicznego aspektu uzależnienia. Na podstawie wyników przygotowuje ankietę, podczas której ustala przyczyny nałogu, cechy charakteru i zasoby osobiste, które mogą pomóc w przezwyciężeniu uzależnienia. Następnym krokiem jest wybór skutecznej terapii uzależnień, jeśli pacjent wyraża zgodę, psycholog określa czas trwania terapii.

  Podczas terapii uzależnień psycholog stara się wzmocnić motywację pacjenta do wyjścia z nałogu. Stara się pomóc w radzeniu sobie z odczuwaniem głogu alkoholowego czy narkotykowego pracuje z nad wydłużaniem okresów abstynencji. Osoba uzależniona podczas terapii zdobywa wiedzę jak radzić sobie z napięciem emocjonalnym, jak się odpowiednio zrelaksować. Psycholog cały czas nadzoruje leczenie zaburzeń zachowania poprzez farmakoterapię.

Co daje terapia uzależnień?

  Biorąc udział w terapii uzależnień z psychologiem, pacjent zaczyna zmieniać swój stosunek do nałogu, bez względu na to czy chodzi o alkoholizm, narkomanię, hazard. Osoba uzależniona osiąga wewnętrzny spokój, co pozwala odnaleźć się w nowej sytuacji, dzięki czemu odbudowuje swoje relacje z bliskimi. Często udaje się uratować małżeństwo przed całkowitym rozpadem. Pacjent po odbyciu terapii uzależnień przy wsparciu psychologa lepiej przechodzi odtruwanie, radzi sobie jego konsekwencjami.

  Sfera zawodowa zmienia się, wolny od uzależnienia człowiek podejmuje starania o zatrudnienie i zdobywa zaufanie u przełożonych i współpracowników. Postrzega siebie, jako osobę wartościową, posiadającą wiedzę, którą potrafi wykorzystać. Psycholog podczas terapii uzależnień pozwolił pacjentowi poznać siebie, odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest. Teraz może wyjść z wyizolowania i tworzyć nowe relacje z ludźmi, zdrowe relacje z dala od nałogu. Potrafi odbudować utracone kontakty ze znajomymi, zdobyć ich zaufanie i cieszyć się życiem.

Zobacz

W dzisiejszym artykule omówimy dwie popularne procedury kosmetyczne: botoks i mezoterapię. Obie z nich cieszą się dużą popularnością w Polsce, ale różnią się pod wieloma względami. Dowiedz się, czym są botoks i mezoterapia, jak działają, oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej procedury dla Twojej skóry. Botoks - Jedna z najpopularniejszych metod...

​Piękna i zadbana skóra niewątpliwie może być naszą dumą. Jednak prawda jest taka, że większość z nas narzeka na niedoskonałości, które mogą być przyczyną wielu kompleksów, ale i niskiego samopoczucia. Na szczęście dzięki właściwiej pielęgnacji w znaczący sposób można poprawić stan skóry. Dziś podpowiemy Wam jak to zrobić? Skóra na 5 - jak powinna wyglądać...

Za prowadzenie pojazdu pod wpływem marihuany grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Co grozi za jazdę pod wpływem marihuanie w Polsce? Kierowca może nie zostać skazany za przestępstwo, jeśli w jego pojeździe zostanie znaleziona marihuana. Zamiast odpowiadać w sprawie karnej, sprawca może odpowiadać na podstawie art. 87 SS 1 do kodeksu wykroczeń...