Jak użyć dwóch karty sim w jednym telefonie? Smartfony dual sim umożliwiają taką kombinację. Dzięki temu można na jednym urządzeniu korzystać z oferty różnych operatorów.
Jak to się zaczęło...
Początki podwójnych kart w telefonach komórkowych sięgają roku 2000. Ponieważ początkowo na rynek największy wpływ mieli najwięksi operatorzy niechętni takiemu rozwiązaniu, zamiast największych marek pionierami technologii okazały się nieduże, innowacyjne przedsiębiorstwa z Azji. Obecnie Sony, Huawei czy Samsung konkurują o użytkownika, dlatego w ich ofercie pojawiają się dodatkowe wersje smartfonów z dwoma miejscami na kartę sim.
Popularność telefonów dual sim na świecie
Największą popularność telefony dual sim zdobyły w najludniejszych krajach Azji: na Dalekim Wschodzie oraz w Indiach. Wiele ich używa się również w Afryce. Dzieje się tak dlatego, że większość rozliczeń z firmami telekomunikacyjnymi odbywa się tam w systemie pre-paid (telefony na kartę), często nawet powyżej 80 lub 90%. Dlaczego? Rozwijająca się gospodarka, duże zróżnicowanie majątkowe, brak możliwości określenia zdolności kredytowej przy wiązanej sprzedaży telefonu – to wszystko sprawia, że w takich warunkach rozwija się rynek dual sim. Do tego dochodzą zróżnicowane stawki w połączeniach wewnętrznych i między sieciami.
Rynek dual sim w Polsce
U nas ten stosunek wynosi mniej więcej pół na pół. Dużo więcej umów terminowych na usługi telekomunikacyjne z wiązaną sprzedażą telefonu wynika z większej zdolności kredytowej i zaawansowanych rozwiązań w sektorze bankowym, które umożliwiają rzetelne sprawdzenie sytuacji finansowej konsumenta. Ponieważ nie ma zbyt wielkich różnic w stawkach operatorów, a rynek reguluje wysokość opłat za połączona do innych sieci, Polacy coraz częściej pozostają przy jednej i tej samej firmie telekomunikacyjnej.
Znaczna część telefonów pochodzi od operatorów i jest opłacana w ramach umowy abonamentowej. Z tego powodu telefony dual sim jeszcze nie są w Polsce bardzo rozpowszechnione. Jeśli wskazać sektor, w którym ta sytuacja ulega zmianie, są to smartfony kupowane bezpośrednio w sklepach. Można zauważyć znaczący wzrost obrotów, jeśli chodzi o sprzedaż online, zwłaszcza na portalach z aukcjami. Jednak najwięcej z nich dotyczy sprzętu średniej lub niższej klasy.
Jak oszczędzać i ułatwić sobie życie z dual sim w telefonie?
- Druga karta zapewnia bezpłatny Internet Areo 2. To specjalna karta z internetem, za który nie płacisz. Wprawdzie słabszym punktem tego planu jest ograniczona transmisja (do 512 kb/s), ale są też plusy w postaci braku opłat, limitów transmisji danych w miesiącu i rewelacyjny zasięg (sieć dociera do 90 procent Polaków).
- Takie rozwiązanie pozwala uniknąć kosztów roamingu i Internetu za granicą. Karta prepaid zakupiona po przekroczeniu granicy i telefon dual sim.
- Oszczędzać można także na różnicach w cenie taryf w różnych ofertach w jednej sieci, na przykład bezpłatnych sms-ów na karcie pre-paid i promocyjnej taryfy przy zawieraniu umowy.
- Można także wykorzystywać karty różnych operatorów z ich bonusami.
- Dają możliwość oddzielenia rozmów służbowych i prywatnych w jednym telefonie.
Podsumowanie
Kariera telefonów dual sim rozpoczęła się w krajach rozwijających się z przewagą ofert pre-paid. W krajach Europy, w tym w Polsce ta popularność dopiero rośnie. Logika zmian wskazuje na to, że telefony dual sim będą zdobywać nasze rynki. Coraz częściej o sile oferty stanowią nie połączenia telefoniczne, ale transmisja danych. Większe opłaty zwrócą uwagę klientów w stronę urządzeń z podwójnymi kartami, co daje więcej opcji oszczędzania. Nową tendencją jest odejście od oferowania telefonów na rzecz kredytowania jego zakupu w otwartym handlu. Dzięki temu klient będzie mógł wybrać dowolny telefon, w tym ten z opcją podwójnej karty. Do tego rośnie popularność kart prepaid w stosunku do umów terminowych, co również może zwiększyć popularność telefonów dual sim.