Starczowzroczność to naturalne zjawisko fizjologiczne, które dotyka osoby powyżej 45. roku życia, aczkolwiek ta granica nie jest sztywna. Niektórzy odczuwają ją wcześniej, a inni później – presbiopia, czyli pogorszenie jakości widzenia z bliska, spowodowana jest zmniejszeniem lub całkowitym zanikiem akomodacji oka przez starzenie się organizmu i utratą elastyczności gałki ocznej. Skuteczną metodą korekcji starczowzroczności jest noszenie okularów progresywnych, ale na popularności zyskują soczewki kontaktowe, które równie dobrze korygują prezbiopię.
Presbiopia – charakterystyka wad refrakcji
Jak już wspomnieliśmy, presbiopia, inaczej nazywana starczowzrocznością lub schorzeniem „zbyt krótkich rąk” to naturalny proces związany ze starzeniem się. Po 45. roku życia następuje stopniowe pogarszanie wzroku, a widziany obraz się rozmywa, zwłaszcza z bliska. Z wiekiem bowiem zmniejsza się elastyczność soczewki, a tym samym jej zdolność do akomodacji, czyli do dostosowywania się i zmiany kształtu w zależności od tego, czy patrzymy na obraz z bliska, czy z daleka. Po 60. roku życia soczewka ulega stwardnieniu, a oko przestaje akomodować, stąd też potrzeba korekcji wzroku, by móc cieszyć się ostrym widzeniem na co dzień.
Jakie są metody korekcji presbiopii?
Do korekcji starczowzroczności stosuje się te same metody jak w przypadku innych wad refrakcji. Najpopularniejsze jest używanie okularów korekcyjnych, jednak wygodną i równie skuteczną metodą jest noszenie soczewek progresywnych. Dawniej soczewki te produkowano głównie jako soczewki twarde, co nie było najwygodniejsze dla użytkownika, więc wiele osób z tego rezygnowało. Współczesna soczewka progresywna jest miękka, nowoczesna, komfortowa i wykonana z silikonu hydrożelowego, stosuje się w nich także najnowsze technologie. Obecnie na rynku soczewki progresywne można kupić pod nazwą „Multifocal” lub „Presbyopia”, zarówno jako soczewki jednodniowe, miesięczne, jak i całodobowe (czyli takie, które można nosić do 30 dni i nocy bez zdejmowania).
Jakie soczewki progresywne wybrać?
Warte polecenia są m.in. soczewki Cooper Vision (http://www.swiatsoczewek.com/cooper-vision) Biofinity Multifocal, Proclear Multifocal lub Clarity Multifocal. Soczewki Biofinity Multifocal to soczewki całodobowe, wykonane z silikonu hydrożelowego, w których wykorzystano technologię Aquaform® Comfort Science™. Dzięki temu przez cały okres noszenia soczewka utrzymuje optymalny poziom nawilżenia, nie przesuszając oka, jest wilgotna i nie potrzebuje dodatkowych środków zwilżających, jak krople do oczu. Zapewnia to nieustanny komfort noszenia w każdych warunkach. Natomiast soczewki Proclear Multifocal to soczewki miesięczne do noszenia w trybie dziennym (do 12 godzin w ciągu dnia), o wysokim stopniu uwodnienia. Wykonane z innowacyjnego materiału Omafilcon B, silikonu-hydrożelowego, gwarantującego wysoki poziom nawilżenia i wygody. Zastosowano tu także technologię PC Technology, która odpowiada za szybkie i długotrwałe wiązanie wody w obrębie soczewki, co ma związek ze świetną elastycznością i idealnym dopasowywaniem się soczewki do oka. Natomiast Clarity Multifocal wyróżniają się filtrem UVA i UVB, dzięki czemu są idealnym produktem do zabrania na wakacje oraz zastosowaniem Advanced Edge Technology™, charakteryzującej się niezwykle cienką krawędzią, co sprawia, że soczewka jest niemal niewyczuwalna na oku. To również soczewki miesięczne, do noszenia w trybie dziennym.
Pielęgnacja soczewek na co dzień
Osoby, które nigdy wcześniej nie nosiły soczewek kontaktowych i zaczynają swoją przygodę od soczewek progresywnych, powinny dać sobie czas na przyzwyczajenie się i na naukę nowych nawyków. Aplikacji soczewek można szybko się nauczyć - istnieje wiele technik, którymi podzielą się optomertyści bądź lekarze okuliści. Najważniejszą rzeczą, w noszeniu soczewek kontaktowych jest dbanie o ich pielęgnację – noszenie zgodnie z czasem przydatności, pilnowanie higieny, regularne wymienianie płynu do soczewek. Pomocne na początku mogą się okazać krople do oczu (http://www.swiatsoczewek.com/krople-do-oczu), zwłaszcza te nawilżające. Pomogą one przyzwyczaić się oku do ciała obcego, a po kilku dniach całkowicie zapomnisz, że nosisz soczewki. Krople nawilżające można kupić w każdej aptece, markecie lub też w sklepach online.
Artykuł partnera