loader

Jaki jest najlepszy silnik do roweru elektrycznego?

Rowery elektryczne stają się coraz bardziej popularne. To świetny sposób na dojazdy do pracy, a także świetny sposób na poruszanie się po mieście. Jest łatwy w manewrowaniu, nie utknie w korkach i wymaga niewielkiego wysiłku. Na rynku istnieje wiele rodzajów rowerów. Różnią się one rodzajem, np. miejskie czy trekkingowe. Ale różnią się także konstrukcją napędu. Ważne jest, aby określić, jaki rodzaj silnika elektrycznego będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Pomoże Ci to wybrać rower, który będzie najlepiej pasował do Twojego stylu jazdy.

Rodzaje silników elektrycznych

Silnik elektryczny do roweru jest integralną częścią każdej branży. Na rynku istnieje wiele opcji. Możesz wybrać w oparciu o rodzaj pracy, napięcie i zastosowanie. Istnieją dwa główne elementy każdego silnika, armatura i uzwojenie polowe. Główną funkcją uzwojenia polowego jest tworzenie stałego pola magnetycznego. Uzwojenie twornika działa jak przewodnik w polu magnetycznym. Jaki typ silnika elektrycznego powinieneś zastosować w swoim rowerze? Zobaczmy, jakie rodzaje silników są dostępne.

  • - Silnik w tylnej piaście.
  • - Przeniesienie silnika w przednim kole.
  • - Rower elektryczny z silnikiem centralnym.
  • - Silnik z przekładnią lub silnik bez przekładni.

Jak działa rower elektryczny?

Zanim omówimy najlepszy napęd do roweru elektrycznego, warto dowiedzieć się, jak działa ten pojazd. Silnik jedynie wspomaga Cię w jeździe i może jechać do 25 km/h. Wspomaganie ustaje po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Silnik elektryczny do roweru nie może być wykorzystywany do samodzielnej jazdy. Model elektryczny, który przypomina zwykły rower, pozwoli nam zadbać o kondycję i wspomoże na dłuższych podjazdach i stromych zjazdach. W trakcie jazdy można regulować siłę wspomagania. Ten typ roweru elektrycznego znany jest również jako "pedelec".

Parametry silnika elektrycznego

Aby wybrać odpowiedni silnik do roweru elektrycznego, musisz zrozumieć parametry napędu. Należą do nich moc i napięcie zasilania. Ważna jest również pojemność baterii, ponieważ wpływa ona na zasięg jazdy ze wspomaganiem silnikowym. Prawo wymaga, aby silniki elektryczne miały moc 250 W. Zgodnie z kodeksem drogowym, tyle powinien mieć pedalec. Rodzaj silnika elektrycznego determinuje napięcie zasilania. W tańszych modelach wynosi ono 24 V, w standardowych - 36 V. Natomiast 48 V jest możliwe w przypadku najmocniejszych silników. Najlepsze są silniki elektryczne bezszczotkowe. Są mniejsze od tradycyjnych silników, mają większą wydajność i mniejsze zużycie energii. Cechuje je również niska awaryjność i długa żywotność.

Dowiedz się więcej o silnikach elektrycznych do rowerów na https://mocnerowery.pl/baza-wiedzy/silnik-elektryczny-do-roweru-poradnik-od-zakupu-do-jazdy.html

Pojemność akumulatora

W przypadku silników elektrycznych w rowerach standardem są baterie litowo-jonowe lub polimerowe. Mają one wiele zalet w stosunku do starszych technologii, takich jak niklowo-kadmowe. Są wolne od efektów pamięci, ograniczania pojemności i leniwej baterii. W podatności akumulatorów litowo-jonowych najważniejsze są dwa czynniki: niewłaściwe temperatury i głębokie rozładowanie. Na przykład najlepiej nie ładować roweru elektrycznego na nasłonecznionym balkonie. Przegrzanie może spowodować uszkodzenie ogniw i skrócić ich żywotność. Głębokie rozładowanie to samo, ale nowoczesne urządzenia mają specjalne układy elektroniczne, które je chronią.

Baterie litowo-jonowe mają też wyższe napięcie niż starsze technologie. Oznacza to, że oferują większą moc. Producenci mogą zwiększać pojemność i napięcie zasilania akumulatorów poprzez łączenie poszczególnych ogniw. Przykładowo, jeśli mamy dwa silniki zapewniające 36 V mocy i zastosujemy akumulatory o pojemnościach 5 lub 10 Ah, możemy podwoić maksymalny zasięg pojazdu. Bateria o większej pojemności będzie ważyć więcej, co wpłynie na wagę roweru. W praktyce producenci rowerów elektrycznych podają w swoich specyfikacjach, jak daleko mogą one pojechać. Najlepsze modele mogą przejechać nawet 100 kilometrów. Należy pamiętać, że zależy to od wielu czynników, takich jak waga użytkownika, trudność trasy oraz rodzaj opon i nawierzchni.

Technologicznie baterie litowo-jonowe w rowerze elektronicznym nie różnią się od tych w telefonie czy laptopie. Mają ograniczoną żywotność, tak jak ich odpowiedniki. Większość firm oferuje co najmniej 500 cykli pracy. Po tym czasie wydajność może się zmniejszyć. O czasie ładowania decyduje pojemność baterii oraz moc ładowania ładowarki. Zazwyczaj trwa ono od 4 do 6 godzin. Dobrym pomysłem jest, aby rower był ładowany po każdej jeździe, aby był zawsze gotowy na kolejną wyprawę. Akumulator można znaleźć za rurą podsiodłową, na górze bagażnika lub na dole rury ramy. Chociaż baterię można wyjąć, producenci coraz częściej integrują ją z konstrukcją roweru. Dzięki temu jest on bardziej kompaktowy i zrównoważony. Akumulator powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej, lub w garażu, jeśli nie jeździmy przez dłuższy czas, np. w sezonie zimowym. Zaleca się, aby poziom naładowania akumulatora wynosił od 50 do 70 procent. Ważne jest, aby nie przechowywać akumulatora, który został rozładowany przez zbyt długi czas. Może to spowodować głębokie rozładowanie, które może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

Rowery elektryczne

Rodzaje silników elektrycznych

Ważne jest, aby przy wyborze silnika elektrycznego do roweru wziąć pod uwagę jego lokalizację. Jednostka napędowa najczęściej montowana jest w tylnym kole lub centralnie. Rzadko kiedy znajduje się w przedniej piaście. Każde mocowanie ma swoje cechy i sprawdza się w różnych typach rowerów.

Powszechne jest montowanie silników w tylnej piaście w rowerach miejskich lub trekkingowych. Taka lokalizacja zapewnia doskonałą trakcję na nierównych szlakach. Zaletą tej lokalizacji jest również to, że nie wymaga łańcucha do przeniesienia mocy. Nie powoduje też większego zużycia podzespołów roweru. Bezpośrednie przeniesienie napędu pozwala na niezwykle dynamiczną jazdę. Problemem może być równowaga i wysoki środek ciężkości. Dotyczy to zwłaszcza rowerów miejskich, które mają silnik w tylnej piaście. Zazwyczaj mają one baterię w miejscu, gdzie znajduje się bagażnik. Jest to niewielki problem w jeździe miejskiej, ale może stać się poważnym problemem podczas jazdy w terenie. Producenci zazwyczaj rekompensują to umieszczając baterię w dolnej rurze ramy.

Jeśli chcesz cieszyć się wysoką wydajnością i sportową jazdą, jaki typ silnika elektrycznego wybrać do roweru? Napęd umieszczony centralnie jest najczęściej spotykany w tego typu pojazdach. Oferuje on wiele korzyści, ale najważniejszą jest nisko położony środek ciężkości. Optymalne rozłożenie masy można również uzyskać, jeśli bateria jest umieszczona centralnie. Pedały posiadają czujniki nacisku, które dostosowują poziom wspomagania do stylu jazdy i trasy. Doświadczenie będzie bardzo podobne do jazdy na rowerze. Ponieważ moment obrotowy jest dostosowany do trasy, konstrukcja z napędem centralnym jest idealna do pokonywania wzniesień. Nie wymaga specjalnych kół i jest łatwy do zdemontowania w razie potrzeby. Charakteryzuje się niską awaryjnością ze względu na centralnie umieszczony napęd. Sprawdzi się zarówno w rowerach typu MTB, jak i w rowerach miejskich i szosowych. W przypadku rowerów jednośladowych jest droższy.

Rzadko stosuje się silnik umieszczony w piaście przy przednim kole. Taka konstrukcja ma swoje zalety i na pewno je docenisz, zwłaszcza jeśli jeździsz na rowerze miejskim. Sprawdza się w miejscach, gdzie nie ma stromych lub wysokich podjazdów. Łatwo go przymocować do roweru, ponieważ konstrukcja tego napędu jest prosta. Silnik jest łatwy do wymiany i nie wpływa na inne elementy, takie jak kaseta przerzutki. Jeśli baterie znajdują się z tyłu roweru, ciężar jest równomiernie rozłożony.

Jaki jest najlepszy silnik do roweru elektrycznego?

Po przeczytaniu tego poradnika będziesz wiedział, jaki silnik elektryczny do roweru jest dla Ciebie najlepszy. Napęd umieszczony centralnie to najlepsza opcja, zwłaszcza jeśli ma być zastosowany w rowerze do jazdy wyczynowej lub sportowej. Jest to jednak najdroższa opcja. Jeśli szukasz czegoś bardziej miejskiego, co może być również wykorzystane do jazdy po jednośladach, wtedy dobrym wyborem będzie rower z tylnym napędem. Możesz na przykład zaoszczędzić pieniądze kupując większy akumulator, który zapewni Ci większy zasięg. Do środowisk miejskich i jazdy po gładkich i równych ścieżkach dobrym wyborem są konstrukcje z napędem przednim.

Zobacz

Regularna aktywność fizyczna to podstawa zdrowego i szczęśliwego życia. Niestety, nie każdy ma czas i ochotę na regularne odwiedzanie siłowni. Ćwiczenia w domu mogą być świetną alternatywą, ale często wiążą się z wyzwaniem, jakim jest utrzymanie motywacji. W tym artykule przedstawimy sprawdzone sposoby na to, jak pokonać prokrastynację i z zapałem ćwiczyć w zaciszu domowym...

Najlepsza piłka treningowa: Piłka treningowa Dynapro Piłka do ćwiczeń jest niedocenianym i nie w pełni wykorzystywanym elementem treningu, ponieważ nie tylko pomaga w rozciąganiu, ale także poprawia równowagę i może pomóc w wielu ćwiczeniach z obciążeniem. Służy również jako stabilizator rdzenia, gdy siedzisz na nim przy biurku lub podczas oglądania telewizji...

Uprawnianie sportu może mieć szereg pozytywnych skutków przez całe życie, a mianowicie promowanie zdrowia i sprawności fizycznej. Jest to również okazja do rozwijania ważnych umiejętności społecznych. Dla nielicznych, którzy mają szczęście, sport może być nawet lukratywny finansowo. Istnieje szereg potencjalnie negatywnych skutków sportu, w tym ryzyko urazów lub zaburzeń...