Karta charakterystyki to niezbędna część dokumentacji towarzyszącej producentowi. Prawidłowa karta charakterystyki łączy w sobie szereg przepisów od BHP przez transport towarów niebezpiecznych po gospodarkę odpadami. Z uwagi na ważność tego dokumentu, musi być ona w pełni poprawna w całym okresie jej funkcjonowania i dystrybuowania do odbiorców. Jednocześnie, uwzględniając rozległość dziedzin prawnych które dotyka oraz dynamikę prawa, obraz karty i zawartych w niej informacji może wielokrotnie ulegać zmianie. Żeby temu sprostać, i uzyskać zgodność karty charakterystyki z produktem, należy dokonywać jej odpowiedniej aktualizacji.
Okresy przejściowe stosowania kart
Karty charakterystyki, jak było wspomniane wcześniej, muszą być zgodne z produktem i odpowiadać obowiązującym przepisom prawa w tym zakresie. W związku z powyższym, jedną z najczęstszych przyczyn konieczności dokonania aktualizacji kart charakterystyki jest zmieniające się prawo, w tym okresy przejściowe określane adekwatnymi przepisami. Tym samym, konieczność aktualizacji nastąpiła w związku z rozporządzeniem CLP wchodzącym w życie w dniu 1 czerwca 2015 r. i wymuszającym dokonanie odpowiednich zmian w systemie klasyfikacji mieszanin i konieczności oznakowania produktów chemicznych. Kolejnym impulsem stało się wejście w życie rozporządzenia 2015/830/UE, wydłużające do 1 czerwca 2017 r. stosowanie kart charakterystyki, które zawierały elementy wynikające z dyrektywy preparatowej.
Inne powody aktualizacji
Oznakowanie produktu zgodnie z przepisami rozporządzenia CLP nie zamyka kwestii odpowiedzialności za aktualność kart charakterystyki. Różne przepisy prawne wymagają dokonania odpowiednich zmian, a tym samym ciągłego czuwania nad prawidłowością dokumentacji. Poniżej omówimy kilka z takich przykładów.
Rozporządzenie REACH
Art. 31 rozporządzenia REACH obliguje do bezzwłocznego aktualizowania karty w przypadku pojawienia się nowych informacji, które wpływają bądź mogą wpływać na środki kontroli ryzyka. Dotyczy to również pojawienia się nowych informacji o mogących wystąpić zagrożeniach. Dodatkowo, bezzwłocznej aktualizacji należy dokonać w przypadku zastosowania jakiegokolwiek ograniczenia, bądź udzielenia lub odmowy udzielenia zezwolenia.
Zastanawiając się nad częstotliwością podstaw do aktualizacji, niewątpliwie najczęściej dokonuje się jej z uwagi na nowe informacje wpływające na środki kontroli ryzyka i zagrożenia, Wynika to z dynamizmu zmian w prawie, wpływających na interpretację wskazanych treści.
ATP
Komisja Europejska, wykorzystując gromadzone okresowo dane na temat substancji i po przeprowadzeniu analizy ich rejestrów, aktualizuje, na mocy odpowiednich rozporządzeń, listę substancji ze zmienionymi klasyfikacjami urzędowymi, w tym substancji z obligatoryjną klasyfikacją urzędową. Wprowadzane zmiany gromadzone są w postaci poprawek dostosowywanych do postępu technologicznego, zwanym Adaptation to Technical Progress – ATP.
Wprowadzenie do obrotu prawnego nowego ATP może powodować znaczne i istotne zmiany w klasyfikacji i oznakowaniu wielu substancji chemicznych. Tytułem przykładu, ostatnio wprowadzone ATP zmieniło klasyfikację linalolu [CAS 78-70-6] i nikotyny [CAS 54-11-5]. Pozornie obie te zmiany nie mają wiele wspólnego. Jednakże linalol powszechnie stosowany jest w substancjach zapachowych, co łącznie ze zmianą oznakowania nikotyny może powodować konieczność dokonania zmian na rynku e-liquidów, a tym samym aktualizacji kart charakterystyki produktów z tej branży.
NDS
Wartości NDS oznaczające najwyższe dopuszczalne stężenia w środowisku pracy również mogą ulegać zmianom, choć stosunkowo rzadszym niż w przypadku ATP. Nadto dotyczą one dużo węższego zakresu substancji chemicznych. Mimo to, w przypadku wprowadzenia zmian w tym zakresie, koniecznym jest odpowiednia dokonanie aktualizacji karty charakterystyki.
Sekcja 14 karty
Zmienność sekcji 14 karty charakterystyki uzależniona jest od umowy ADR, która aktualizowana jest co dwa lata. Przeprowadzanie procesu aktualizacji umowy ADR może mieć bezpośrednie przełożenie na konieczność dokonania zmian w kartach charakterystyk, bowiem w latach nieparzystych co 24 miesiące, aktualizując umowę, pojawiają się nowe definicje, nazwy przewozowe, wartości LQ i wiele innych, wymagających dokonania odpowiednich zmian w kartach charakterystyk.