Pierwszym krokiem w wybielaniu jest określenie, jakiego koloru są Twoje zęby. Jest to subiektywne i nieoczywiste. To jak postrzegamy kolory zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in. rodzaj i natężenie światła, barwy w naszym otoczeniu, nasz nastrój, samopoczucie.
Co jest podstawą koloru moich zębów?
Poza kolorem, istnieją inne czynniki wpływające na atrakcyjny wygląd zębów. Należą do nich kształt, wielkość i faktura powierzchni. O kolorze decydują właściwości rozpraszania i pochłaniania światła, a także barwa poszczególnych zębów. Naturalny odcień zębiny może jednak oscylować wokół różnych odcieni żółci, dlatego o kolorze decyduje ten pierwszy. Kolor pojedynczego zęba może być różny, przy czym najbardziej żółty występuje w okolicy przyszyjkowej, a prawie przezroczysty na brzegu siecznym.
Kły są najbardziej widocznymi zębami w łuku zębowym. Wyróżniają się one kolorem na tle pozostałych zębów i pacjenci często uważają je za "rażąco żółte". Zabieg wybielania zębów sprawia, że uśmiech staje się jaśniejszy i bardziej atrakcyjny. Zmniejsza również różnice w kolorze poszczególnych zębów.
Jak działa wybielanie zębów?
Należy najpierw ustalić jakie są nasze oczekiwania co do koloru zębów i co powoduje, że jest on ciemny. Złogi kamienia nazębnego, powierzchowne przebarwienia oraz osady z tytoniu, kawy, herbaty i innych pokarmów bogatych w taninę można łatwo usunąć za pomocą skalingu mechanicznego lub abrazyjnego.
Trudno jest usunąć przebarwienia, które wniknęły głęboko w tkanki zęba. Stosujemy preparaty zawierające nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu w odpowiednich stężeniach. Substancje te utleniają i powodują, że długie wiązania pomiędzy substancjami barwiącymi zęby ulegają zniszczeniu, a krótsze stają się mniej widoczne. Dzięki temu łatwiej jest je usunąć z powierzchni zęba.
Niektórych przebarwień nie da się usunąć za pomocą wybielania. Są one najczęściej wynikiem stosowania preparatów żelaza lub leczenia tetracyklinami. W takich przypadkach konieczna jest interwencja protetyczna i wykonanie odpowiednich koron lub licówek. Pacjenci z licznymi wypełnieniami lub uzupełnieniami protetycznymi (np. Pacjenci z koronami muszą pamiętać, że nie mogą być one wybielane.
Wybielanie zębów kurkumą - czytaj więcej na http://krakdental.pl/czy-mozna-wybielic-zeby-kurkuma_dstl.a
Kto nie powinien mieć wykonywanego wybielania zębów?
Pacjenci z aktywną chorobą nowotworową, kobiety w ciąży i matki karmiące nie powinny mieć wykonywanego zabiegu wybielania zębów. Względnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość zębów. Problem ten może być rozwiązany przez stomatologa w gabinecie. Nadwrażliwość może się jednak nasilić podczas wybielania. Przed wybielaniem zębów należy przeprowadzić zabieg usunięcia kamienia i osadu nazębnego.
Jakie są najlepsze sposoby na wybielanie zębów?
Powszechnie reklamowane wybielające pasty do zębów zawierają niebezpiecznie wysoki poziom substancji ściernych. To, w połączeniu z twardą szczoteczką i zbyt energicznym szczotkowaniem, może prowadzić do poważnej nadwrażliwości i ścierania szkliwa, a także do ubytków niepróchnicowych. Zawsze sprawdzaj RDA (współczynnik ścieralności) każdej pasty do zębów, której używasz. Pasty do zębów o współczynniku ścieralności powyżej 100 są wysoce abrazyjne i mogą powodować uszkodzenia szkliwa.
Żele wybielające, nakładki i płukanki dostępne w drogeriach i aptekach zazwyczaj nie powodują żadnych skutków ubocznych. Nie dają one jednak spektakularnych efektów ze względu na niskie stężenie substancji wybielającej. Ponieważ preparat wybielający łatwo przenika przez tkanki, paski lub nakładki wybielające, które można stosować w domu, mogą powodować podrażnienia błony śluzowej.
Należy zaznaczyć, że wybielanie zębów może być bezpieczne pod warunkiem, że lekarz kontroluje przebieg zabiegu, a pacjent stosuje się do zaleceń producenta. Zbyt mocne lub intensywne wybielanie może spowodować twardnienie szkliwa, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem wybielania skonsultować się z dentystą.
Najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza metoda wybielania zębów
Najlepszym miejscem do przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów jest gabinet stomatologiczny. Po zebraniu informacji na temat stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta i przeprowadzeniu badania, stomatolog zaleci odpowiednie zabiegi poprzedzające wybielanie. Następnie wybierze najskuteczniejszą metodę, sposób przygotowania i czas podania środka wybielającego. Stomatolog oceni obecne uzębienie pacjenta i omówi z nim jego oczekiwania (jaki kolor zębów chciałby mieć). Będzie również monitorował postępy zabiegu wybielania, biorąc pod uwagę jego efekty.