Uszkodzenie w samochodzie ciężarowym opony jest dużo bardziej niebezpieczne niż w przypadku osobowego samochodu. Z tego właśnie powodu naprawa takowych opon jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym.
Techniki naprawy opon w ciężarowych samochodach są bardzo różne. Zależnie od rozmiaru oraz umiejscowienia uszkodzenia stosowane są różnego rodzaju sztyfty, łatki oraz wkłady naprawcze. Przed zastosowaniem każdego z nich musimy przygotować odpowiednio miejsce naprawy. Zależnie od rozmiarów uszkodzenia oraz jego charakteru przygotowanie do samej naprawy może mieć bardzo różne przebiegi.
W pierwszej kolejności szorstkowanie
Czynnością podstawową jest tak zwane szorstkowanie opony w samym miejscu uszkodzenia. Ta czynność polega na zmianie powierzchownej struktury gumy z takiej gładkiej na poszarpaną lekko. Powoduje to zwiększenie znaczne powierzchni oraz także odsłania samo wnętrze gumy, które ulega wulkanizowaniu łatwiejszemu.
Do procesu wulkanizowania łaty z oponą używa się zawsze płynów dodatkowych, które wspomagają proces. Oponę oraz łatę powinniśmy posmarować klejem, następnie przyłożyć łatę klejem na oponie oraz docisnąć. Efekty najlepsze uzyskuje się także przy wulkanizowaniu na ciepło, co powoduje dużo dokładniejsze zespolenie się gumy z łatą z gumy opony. Do uszkodzeń drobnych stosuje się na zimno wulkanizację.
Wulkanizacyjne wkłady
Jak dalej po procesie szorstkowania opony przebiega sama naprawa? Posłużymy się przykładem wulkanizacyjnych wkładów dostarczanych przez producenta niemieckiego Rema Tip-Top. Najnowsze wulkanizacyjne wkłady mają oznaczenie M-RCV oraz 400 M-RCF. Pierwszy z nich to wkład bezklejowy. Jak wskazuje sama nazwa, dzięki zastosowaniu warstwy aktywnej specjalnej do ich użycia w procesie naprawczym nie jest konieczne zastosowanie preparatów wulkanizacyjnych. Sam wkład przed użyciem należy podgrzać w skrzynce specjalnej. Chodzi o box system. Po przyłożeniu go na miejsce naprawiane powinien niezwłocznie być przyrolowany do oszorstkowanego wcześniej miejsca w oponie.
Poza tym jeśli proces naprawy tradycyjną metodą wymagał usunięcia butylowej warstwy oraz zdublowania tradycyjnego wkładu mieszanką specjalną, to przy użyciu radialnych wkładów dublowanie to czynność niewymagana.
Szukasz sklepu internetowego z profesjonalnymi łatkami do opon? Zobacz więcej na https://sklep-warsztat.pl/product-category/materialy-wulkanizacyjne/latki-uniwersalne/ >>
Dzięki temu zgodnie ze wszelkimi wyliczeniami producenta, nakład czasu pracy na wykonanie naprawy zostać może ograniczony nawet do sześćdziesięciu procent. Wynika to z niczego innego jak z faktu, że oszczędność czasu się uzyskuje na wyeliminowaniu okresu między mechaniczną obróbką uszkodzenia a wbudowaniem samego wkładu do opony związany z użyciem oraz z odparowywaniem chemikaliów.
Podczas naprawy opony musimy zwrócić uwagę na jej uszkodzenia. Najważniejsze jest jednak stwierdzenie, czy uszkodzenia, które naprawiać chcemy leżą w naprawialnym obszarze. W technicznych broszurach każdego produktu są określane konkretny zakresy zastosowań oraz także wielkości uszkodzeń mogących być naprawiane za pomocą konkretnego naprawczego systemu.
Naprawcze wkłady przystosowane są do przenoszenia obciążeń. W związku z tym jest konieczne ich umieszczenie prawidłowe wewnątrz opony.