Walka z depresją jest procesem wieloetapowym. Nigdy też nie daje nam gwarancji natychmiastowych rezultatów. Jeśli jednak będziemy stosować się do pewnego zestawu rad i zaleceń, możemy mieć pewność, że choroba ta stanie się przynajmniej odrobinę łatwiejsza do zniesienia.
Czym jest właściwie depresja?
Depresja jest zaliczana do dość szerokiej grupy chorób związanych z zaburzeniami nastroju. O ile jednak w depresji dwubiegunowej mamy okresy manii, o tyle w depresji jednobiegunowej dominuje silnie obniżony nastrój i niski poziom aktywności ogólnej czy to w odniesieniu do czynności codziennych, czy to na poziomie tak zwanej aktywności poznawczej.
Przegląd typów depresji
Mówiąc o depresji nie możemy zapominać o tym, że mamy do czynienia nie z jednym, ale z przynajmniej kilkoma jej typami. Do najpopularniejszych zalicza się: zaburzenia afektywne jedno- i dwubiegunowe, epizody depresyjne (a więc stany trwające krócej niż dwa lata), zaburzenia depresyjne nawracające (czyli powtarzające się epizody depresyjne) oraz dystymie. Co ciekawe, depresja z pewnością nie jest chorobą nową. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiały się już w starożytności, a jej rzetelne opisy zawierają choćby niektóre dzieła Homera.
Jak radzić sobie z depresją?
Najważniejsze zalecenie kierowane do osób zmagających się z depresją mówi o tym, aby zawsze przyjmować te leki, które zostały wskazane przez lekarza i w takich dawkach, które specjalista uznał za właściwe. Niedopuszczalne jest samodzielne odstawianie leków przeciwdepresyjnych nawet, jeśli ma się wrażenie, że kryzys związany z chorobą minął, a leki nie są już potrzebne. Równie ważne są spotkania terapeutyczne. Należy nie tylko pojawiać się na nich regularnie, ale i aktywnie w nich uczestniczyć – mówiąc o wszelkich wątpliwościach i zadając pytania, gdy jakaś kwestia nie wydaje się jasna. Jeśli lekarz nie zdobył zaufania pacjenta, warto poszukać pomocy u innego specjalisty. Nieporozumienia z lekarzem nie powinny stanowić podstawy do przerwania terapii.
W walce z depresją duże znaczenie ma również to, w jaki sposób odnosimy się do samych siebie. Często zbyt wysokie oczekiwania nie tylko jej nie ułatwiają, ale i działają demotywująco. Nie jest to także dobry czas na podejmowanie ważnych decyzji życiowych. Warto wstrzymać się z nimi i poczekać na poprawę kondycji. Walka z depresją to także walka ze stresem. Idealna jest sytuacja, w której jesteśmy go w stanie eliminować. Jeśli jednak nie jest to możliwe, pamiętajmy, aby unikać zarówno alkoholu, jak i narkotyków. Rzeczywiście, na krótko poprawiają one samopoczucie i podnoszą samoocenę, z czasem jednak prowadzą wyłącznie do pogłębienia depresji.
Warto pamiętać również o tym, że depresja nie jest przeziębieniem, a co za tym idzie – nie powinniśmy liczyć, że uda się nam uporać się z nią w ciągu tygodnia. Owszem, można ją leczyć, ale to wymaga czasu. Dobrze jest też uświadomić sobie, jak trudna jest rola bliskich pacjenta. Nie da się zaprzeczyć temu, że chcą oni pomóc. Są to jednak osoby, które nie rozumieją cierpienia związanego z depresją, ich rady mogą być więc mało pomocne, a w pewnych okolicznościach – szkodliwe.