Ukraina jest jednolitym, suwerennym i niezależnym, demokratycznym, społecznym i prawnym państwem, republiką parlamentarno-prezydencką. Ludzie są nosicielami suwerenności i jedynym źródłem władzy na Ukrainie.
Ludzie sprawują władzę bezpośrednio i poprzez władze państwowe i organy samorządu terytorialnego. Władza na Ukrainie jest sprawowana zgodnie z zasadą jej podziału na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Władza wykonawcza w kraju należy do Gabinetu Ministrów, a władza ustawodawcza - do parlamentu (Werchowna Rada Ukrainy). Najwyższym organem sądownictwa na Ukrainie jest Sąd Najwyższy Ukrainy.
Prezydent Ukrainy może wpływać na pracę wszystkich trzech gałęzi władzy. Zgodnie z Konstytucją Ukrainy, Prezydent musi zaprzestać wszelkich działań, które naruszają Konstytucję.
Konstytucja Ukrainy
Wkrótce po proklamowaniu niepodległości Ukrainy, w wyniku referendum w 1991 roku, zorganizowano na Ukrainie komisję parlamentarną, której zadaniem było opracowanie nowej konstytucji.
28 czerwca 1996 roku, wraz z przyjęciem nowej demokratycznej konstytucji, wprowadzono wielopartyjny system polityczny (pluralizm) oraz zadeklarowane prawnie podstawowe prawa i wolności obywateli Ukrainy, a także prawa mniejszości narodowych kraju.
Różne grupy etniczne na Ukrainie mają zagwarantowane prawo do edukacji w swoim języku ojczystym, do rozwoju życia kulturalnego oraz do używania języków narodowych w życiu codziennym. Zgodnie z konstytucją, językiem państwowym kraju jest język ukraiński.
Na Krymie i w niektórych regionach wschodniej Ukrainy, w życiu codziennym i w oficjalnym traktowaniu dominuje język rosyjski. Konstytucja gwarantuje również wolność wyznania.
Verkhovna Rada Ukrainy
Werchowna Rada Ukrainy jest jedynym organem ustawodawczym władzy państwowej na Ukrainie, który ma strukturę kolegialną i składa się z 450 posłów Ukrainy wybieranych na okres 5 lat w powszechnych, równych i bezpośrednich wyborach w głosowaniu tajnym.
Rada Najwyższa jest jedynym organem ustawodawczym uprawnionym do uchwalania ustaw na Ukrainie. Uprawnienia Rady Najwyższej realizowane są poprzez wspólną działalność posłów ludowych Ukrainy na posiedzeniach Rady Najwyższej. Rada Najwyższa w Werchownie ratyfikuje umowy międzynarodowe i zatwierdza budżet.
Uprawnienia deputowanych ludowych Ukrainy są określone w Konstytucji i prawach Ukrainy. Posłowie ludowi Ukrainy mogą dobrowolnie łączyć się w frakcje, pod warunkiem, że w każdej z nich znajdzie się co najmniej 15 zastępców.
Na dzień 18 stycznia 2017 roku na Ukrainie istniały 352 oficjalnie zarejestrowane partie polityczne. Jednak większość z nich jest niewielka i niezbyt popularna w szerokich warstwach społeczeństwa i nie jest w stanie samodzielnie wygrać wyborów. Dlatego też, aby uzyskać większą liczbę głosów w wyborach parlamentarnych, małe partie często łączą się w bloki wyborcze.
Władza wykonawcza na Ukrainie
Prezydent Ukrainy jest wybierany w głosowaniu powszechnym na pięcioletnią kadencję. Na wniosek Prezydenta, Rada Najwyższa Ukrainy powołuje Premiera Ukrainy, pozostałych członków Gabinetu Ministrów Ukrainy.
Prezydent Ukrainy jest gwarantem suwerenności państwowej, integralności terytorialnej Ukrainy, przestrzegania Konstytucji Ukrainy, praw i wolności człowieka i obywatela.
Gabinet Ministrów Ukrainy jest najwyższym organem władzy wykonawczej Ukrainy. Jest on odpowiedzialny przed prezydentem Ukrainy i Radą Najwyższą Ukrainy, podlega kontroli i odpowiada przed Radą Najwyższą Ukrainy w granicach określonych w Konstytucji Ukrainy.