Systematycznie rośnie grupa osób przyznających, że mają problemy zarówno z bezsennością, jak i z dalami energii i zniechęcenia, nad którymi nie są w stanie zapanować. Gdy ich cykl dobowy jest rozregulowany, nie potrafią nie tylko dobrze spać, ale również normalnie funkcjonować. Takie objawy potrafią utrudniać życie, nie mamy jednak do czynienia z problemem, którego nie da się rozwiązać. Można robić to na wiele sposobów, jednym z nich jest zaś hipnoterapia. Pozwala ona na ustalenie, jakie są źródła problemów ze snem, a tym samym, ułatwia ich zrozumienie. Doświadczony terapeuta jest też w stanie nauczyć swoich pacjentów technik relaksacyjnych pokazując, jak można wprowadzić się w taki stan, który sprawi, że harmonijne zasypianie stanie się łatwiejsze. Psychoterapia w połączeniu z hipnoterapią mogą więc pomóc w odnalezienie spokoju oraz równowagi wewnętrznej.
Hipnoterapia i jej zalety
Hipnoterapie to narzędzie znakomicie sprawdzające się podczas walki z bezsennością. Nie może być jednak inaczej, skoro stan transu najłatwiej jest porównać właśnie do snu. Taki sen transowy pozwala pacjentowi na rozwiązywanie problemów, a jednocześnie uświadamia mu emocje, które zdążył wyprzeć. Nauka zasypiania odbywa się niejako przy okazji. Metody neurolingwistyczne oraz hipnoterapeutyczne wykorzystywane podczas pracy z pacjentem uświadamiają mu, jakie są jego rzeczywiste problemy. Pomagają tez w opanowaniu samej procedury zasypiania – treningu relaksacji oraz technik autosugestii.
Bezsenność jako taka nie jest zjawiskiem rzadkim, a psychoterapia i hipnoterapia są uważane za wyjątkowo skuteczne narzędzia pozwalające na leczenie tego zaburzenia. Warto im zaufać także dlatego, że okazują się precyzyjnymi metodami diagnostycznymi. Problem bezsenności można porównać do sytuacji, w której zmagamy się z bólem ręki lub nogi. To objaw, który stanowi dla nas wskazówkę pozwalającą na ustalenie, jakie jest źródło problemu, z którym się zmagamy. To na jego podstawie specjalista może określić, co nie funkcjonuje prawidłowo.
Bezsenność jako wyzwanie
Na bezsenność warto spoglądać przede wszystkim jako na objaw większego problemu. Z tego względu dobrym pomysłem wydaje się zastanowienie się nad tym, które czynniki ją determinują. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o ogólnym poziomie stresu, ogólnym stanie psychofizycznym oraz o codziennym tak zwanym nawykowym sposobie przezywania zarówno siebie, jak i świata. Wszystkie problemy, które nie doczekały się rozwiązania są spychane do podświadomości, nie oznacza to jednak, że nigdy nie znajdują z niej ujścia.
Bezsenność to stan pobudzenia i czuwania w tym czasie, który jest przeznaczony na sen. Jest uciążliwa także dlatego, że często zmusza pacjenta do zmagania się z natłokiem myśli uniemożliwiając mu tak potrzebny przecież wypoczynek. Choć tak być powinno, ciało pacjenta nie jest gotowe na sen. Niektóre osoby opisując bezsenność podkreślają, że są zbyt zmęczone, aby mogły zasnąć i choć taki opis dolegliwości może być zaskakujący, wydaje się również opisem prawdziwym. Tylko pozbycie się prawdziwego problemu może więc pomóc w zasypianiu.