loader

Na który palec powinno się zakładać pierścionek zaręczynowy?

Wielu świeżo upieczonych narzeczonych zastanawia się, na który palec powinno się zakładać pierścionek zaręczynowy. Wszystko to zależy od tradycji, zasad rodzinnych, w końcu dla wygody każdego z małżonków. W Polsce ze względu na katolicyzm przyjęło się, że pierścionek zaręczynowy zakłada się na palec serdeczny prawej dłoni.

Dlaczego obrączkę nosi się na palcu serdecznym?

W różnych krajach są odpowiednie historie, które przetrwały do naszych czasów: na wschodzie wierzono, że tylko serdeczne palce mają przesłanie z sercem, a wierzenia słowiańskie mówią, że każdemu palcu przypisuje się niewidzialny związek z rodziną. Duże palce symbolizują naszych rodziców, przodków - siostry, braci, bliskich krewnych.

Tradycje różnych stron i religii

Najważniejszym słowem tutaj jest tradycja: nie prawa, nie surowe regulacje, ani jasne zalecenia lub wskazówki. Tradycje są wyrazem nawyków, zwyczajów, które rozwinęły się przez stulecia. Ich zaakceptowanie lub nie jest dobrowolnym wyborem każdej osoby. Zauważ, jak wielkie są różnice między cechami noszenia pierścionków w wielu krajach, ale szczęście rodzinne jest średnio takie samo dla wszystkich. Ktoś nosi pierścienie na prawej ręce, inni kładą biżuterię na lewym, środkowym lub serdecznym palcu, na palcu wskazującym lub nawet na małym palcu. Wiele par nie zwraca uwagi na to, na którym palcu partnerka lub partner nosi pierścionek.

Jeśli weźmiemy pod uwagę tradycje, które rozwinęły się od czasów starożytnych, wówczas w naszym kraju ceremonia wymaga założenia pierścionka na serdeczne palce prawej ręki. Zwyczaj ten wyjaśniono dość racjonalnie: nasi słowiańscy przodkowie zostali ochrzczeni prawą ręką, wykonali wszystkie prace domowe, płacili za zakupy, używali z jej pomocą artykułów gospodarstwa domowego, a także dawali jałmużnę. Prawa ręka była uważana za życiodajną, dominującą - na jej palec serdeczny zakłada się więc pierścionek zaręczynowy. Warto zauważyć, że pierścionki zaręczynowe w Polsce nie były szeroko rozpowszechnione, chociaż w średniowieczu wciąż istniały pewne pozory takiej tradycji. Pan młody wyrażał zamiar zawarcia małżeństwa właśnie podarunkami dla przyszłej małżonki i członków jej rodziny. Między innymi w prezentach był pierścień. Z wielu powodów, głównie ekonomicznych, taki zwyczaj stopniowo przeszedł do historii, ale z powodzeniem odrodził się w naszych czasach.

Masz wątpliwości ? Dowiedz się więcej na blogu jubilera Siudek - https://siudek.com.pl/blog/na-ktorym-palcu-nosi-sie-pierscionek-zareczynowy/qgye_iqyh >>

Tradycje na świecie

Tradycje amerykańskie są całkowicie przeciwne do polskich: pierścionek zaręczynowy nakładany jest na lewą rękę przyszłej żony. W grę wchodzą geografia i zwyczaje różnych religii.

Panowie młodzi i panny młode z zachodniej części Europy, tak jak w Stanach Zjednoczonych, w dniu zawarcia małżeństwa bez wahania wyciągają lewą rękę, a wschodnia część Europy nosi obrączki na prawej ręce. Oczywiście, jeśli szczegółowo przeanalizujesz tradycje, w podziale na kraje, pojawi się pewne zamieszanie: na przykład pary hiszpańskie, osoby praworęczne z Polski lub Norwegii oraz Francja, lub Anglia, Irlandia, Słowenia i kilka innych osób zalecają noszenie pierścieni na lewej ręce.

Zobacz

Zaręczyny to jeden z najważniejszych momentów w życiu wielu par. Właściwy pierścionek zaręczynowy jest symbolem miłości i zobowiązania. W Polsce, wybór odpowiedniego kamienia budzi wiele emocji i wątpliwości. Tradycyjnie, diamenty królują na rynku, ale coraz więcej osób rozważa alternatywne kamienie szlachetne. Dlaczego tak się dzieje? Czy naprawdę warto zrezygnować z...

W dzisiejszym świecie globalnej komunikacji, potrzeba tłumaczeń staje się coraz bardziej powszechna. Niezależnie od tego, czy chodzi o tłumaczenie dokumentacji korporacyjnej, materiałów marketingowych czy literatury, koszty mogą być niemałe. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pozwolą zmniejszyć wydatki bez utraty jakości. Warto dobrze przygotować tekst do...

​Wybór odpowiednich okien do domu to więcej niż kwestia estetyki. Chodzi także o trwałość i efektywność energetyczną. Kompleksowe zakupy i montaż okien zapewniają wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność. Dzięki profesjonalnemu doradztwu można dobrać idealne rozwiązania, co przekłada się na długotrwałą satysfakcję oraz optymalne warunki cieplne w pomieszczeniach...